top of page

Sıkça Sorulan Sorular

???

Kolonya hakkında merak edilen bir çok soruya cevap!

SSS

Kolonya Nedir?

 • İçeriğinde kullanılan etil alkol “kolonya nedir?” sorusunun cevabını da içerir. Kolonya; etil alkol, deiyonize su ve esans bazlı sıvıların bileşimi ile elde edilir.  Ferahlatıcı etkisi ve güzel kokusu sebebi ile tercih edilen bir üründür.

Kolonya seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Tüketicilerin kolonya alırken görünüşü berrak, bulanık olmayan, içerisinde tortu ve yabancı madde bulunmayan, kendine özgü hoş bir kokuda olan kolonyaları tercih etmesini öneriyoruz. Kolonya üretiminde temel hammadde etil alkoldür. Bu nedenle tüketiciler, üretici firması belli olmayan, açıkta satılan kolonyaları almamaya dikkat etmelidir.

Kaliteli ve iyi kolonya nasıl anlaşılır?

 • Kolonya üretiminin temel hammaddesi etil alkoldür. Etil alkol ile üretilen bir kolonyanın normalde iyi ve kaliteli oluşunu alkol derecesiyle anlarız. Çeşidine göre elde ve/veya ciltte bıraktığı aromatik koku kaliteli oluşunun diğer bir kriteridir. Etil alkol olmadığı takdirde yapılan ürünlerin tamamında sahte kavramı yani merdiven altı durumu söz konusudur. Elinize sürdüğünüzde normalde kolonya uçar ve hiçbir gerginlik yaratmaz ama metil alkolden üretilmiş bir kolonyayı elinize sürerseniz elde gerginlik ve beyazlık yaratır. Kolonya seçimi yaparken marka değerine dikkat edilmelidir.

Kolonya sağlığa zararlı mıdır?

 • İçeriğinde bulunan etil alkol uçuculuğu sayesinde ferahlık etkisi verir ve sinirlerde gevşemeye sebep olur. Etil alkol cilde zarar vermez fakat bazı hassas ciltlerde alerjik oluşumlara sebep olabilir. Kolonya, ilk üretildiği yıllarda kozmetik ürünü olarak değil tıbbi amaçla bir tür panzehir olarak kullanılırdı bu unutulmamalıdır.

 • Üretici firması belli olan marka değeri yüksek olan kolonyalar tercih edilmelidir. Etil alkol yerine metil alkol kullanılırsa emilimi yüksek olduğu için ciltte zehirlenme ve gözle temasında görme kaybına varan zararları görülmektedir.

Kolonya virüsleri ve mikropları öldürür mü?

 • Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu kolonyanın virüs ve mikropları öldürdüğü kanıtlanmıştır.

Kolonya ve Dezenfektan arasındaki farklar nelerdir?

 • Salgın hastalıklardan korunmanın temel kurullarından biri temizliktir. Temizliğin başında ise el hijyeni gelmektedir. Kolonya ve el dezenfektanları arasında virüsü yok etme konusunda bir fark yoktur. Fakat içerdikleri alkol oranlarına göre hız farklılıkları gözlenmektedir. El dezenfektanları alkollü ve alkolsüz olarak ikiye ayrılmaktadır. Alkollü olanın virüslere etkisi alkolsüz olana göre daha fazladır.

Kolonya ve Parfüm arasındaki farklar nelerdir?

 • Bu ürünlerin hammadde özellikleri aynı olmasına rağmen içerik miktarları farkları belirlemektedir. Esans bazlı sıvılar kokuların özleridir. Üretim aşamasında kullanılan bu koku özlerinin oranı birbirinden ayrışmasını sağlar. Bu özlerin oranı; Kolonya (Eau de Cologne) için %3, Eau de Toilette için %10, Eau de Parfume için %15, Parfüm için ise %20 şeklindedir.

Kolonya ve Parfüm kullanmak abdesti bozar mı?

 • Kolonya ve parfüm kullanmak ve koklamak abdesti bozmaz yada namazı etkilemez. Fakat kolonya kullanıldığında elleri yıkayıp abdeste durmakta yarar vardır.

Kolonya ve Parfüm kullanmak orucu bozar mı?

 • Kolonya ve parfüm kullanmak ve koklamak orucu bozmaz. Bu konu sürekli tartışılsa da İslam âlimleri cevabın net olduğunu birçok kez açıklamışlardır.

Kolonya çeşitleri nelerdir?

 • Kolonyayı oluşturan esans bazlı sıvılar kolonyanın diğerlerinden ayrılmasına yarayan kriterdir. Bir kolonyanın çeşidini bu esanslar belirlemektedir. Firmaların kendilerine has oluşturdukları karışımlar ile çeşitlikleri sürekli artmaktadır. Şüphesiz en çok tercih edilen kolonya Limon kolonyasıdır.

Kolonya bozulur mu? Nasıl saklanmalıdır?

 • Kolonyanın kullanım ömrü çok uzundur. Hatta ürün bileşimi sebebiyle durdukça güzelleşme özelliği göstermektedir. Ambalaj açıldıktan sonra 12 Ay içinde tüketilmesi önerilmektedir. İçindeki etil alkol sebebiyle çok uçucu bir kozmetik ürünüdür. Bu sebeple kullanıldıktan sonra kapağı sıkıca kapatılmalı ve güneşten uzakta serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Bir başka saklama alternatifi ise buzdolabı içinde muhafaza etmektir. Etil alkolün donma noktası yüksek olduğu için uzun süre taze kalmasına sebep olurken ferahlatma özelliğini de arttıracaktır.

Ürünlerinizi nereden bulabilirim?

 • Kazdağ Kimya olarak her geçen gün ürün yelpazemizi arttırmak için mücadele vermekteyiz. Yerel bir firma olarak Balıkesir ve civarı bölgelerde Market, Eczane, Pastane, aktar vb. iş ortaklarımızın raflarından temin edebilirsiniz. Aynı zamanda Balıkesir’den Türkiye’nin her yerine gönderim yaptığımız www.kazdag.com.tr sitemizden güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

Siparişimi hediye olarak verebilir/gönderebilir miyim?

 • Alışveriş Sepeti sayfasında, sepetinizde bulunan ürün ya da ürünlerin hediye olarak hazırlanması için notlar kısmına bunun ile ilgili detayları belirtebilirsiniz.

Siparişimi nasıl takip edebilirim?

 • Siparişiniz hazır olup kargoya verildikten sonra SMS ve/veya e posta yolu ile kargo takip numarası tarafınıza iletilecektir. Bu kod ile sipariş takibi yapabilirsiniz.

Ürünleri yurtdışına da yolluyor musunuz?

 • Yurtdışı teslimatımız bulunmamaktadır.

bottom of page